Rozmiary opon Opel
Wybierz model Opel
- Model pojazdu
- Opel Adam
- Opel Adam Rocks
- Opel Agila
- Opel Ampera
- Opel Ampera-e
- Opel Antara
- Opel Arena
- Opel Astra
- Opel Astra GTC
- Opel Calibra
- Opel Cascada
- Opel Combo
- Opel Corsa
- Opel Crossland X
- Opel Frontera
- Opel Grandland X
- Opel GT
- Opel Insignia
- Opel Kadett
- Opel Karl
- Opel Meriva
- Opel Mokka
- Opel Mokka X
- Opel Monterey
- Opel Movano
- Opel Omega
- Opel Senator
- Opel Signum
- Opel Sintra
- Opel Tigra
- Opel Vectra
- Opel Vivaro
- Opel Zafira
Opel
Firma Opel powstała w 1862 roku. Przedsiębiorstwo założone przez Adama Opla bardzo szybko stało się jednym z głównych światowych producentów maszyn do szycia. W 1884 firma rozpoczyna w fabryce w Russelsheim produkcję rowerów.
W 1899 roku Opel rozpoczyna współpracę producentem podwozi Friedrichem Lutzmannem. W tym samym roku powstaje pierwszy ręcznie montowany pojazd – Opel-Patent-MotorWagen o mocy 3,5 KM i prędkości maksymalnej 20km/h. Sprzedano 11 egzemplarzy auta. W 1901 Opel podpisuje umowę z francuskim konstruktorem Alexandrem Darracqem. W wyniku współpracy powstaje model 9PS. Opel kupuje licencję i rok później prezentuje model 10/12PS. Samochód posiadał 2-cylindrowy silnik. Osiągał 45 km/h.
W 1909 roku pojawia się model 4/8PS zwany „Doktowagen”. Był to samochód jak na owe czasy dość tani. Rok później Opel wprowadza produkcję modułową. Co umożliwia łączenie różnych silników z różnymi nadwoziami. W 1912 roku fabryka w Russelsheim zostaje doszczętnie zniszczona przez pożar. W tym samym miejscu powstał nowoczesny zakład skonstruowany z myślą o produkcji samochodów. Podczas I wojny światowej produkowano głównie ciężarówki. Nie zaniechano jednak produkcji samochodów osobowych. Z linii produkcyjnych zszedł Opel 18/50PS z 6-cylindrowym silnikiem o pojemności 4,7 litra.
Pierwszym powojennym autem był pokazany w 1921 roku 8/25PS. Opel wprowadził, jako pierwszy niemiecki producent, produkcję taśmową. Masowa produkcja pozwala na obniżenie ceny z 4,5 tys. do 1,9 tys. marek. Zwiększa się zatem dostępność samochodów dla średniozamożnych. Korzystna sytuacja rynkowa pozwala na produkcję luksusowego modelu Regent. Był to pierwszy ośmiocylindrowy samochód w historii.
Opel skutecznie unika skutków kryzysu finansowego z lat 30. Wszystko dzięki wejściu we współpracę z General Motors. Amerykański koncern szukał partnera w Europie, co pozwoliłoby uniknąć wysokich ceł. GM nabył w 1929 roku 80% akcji Opla. Dwa lata później zakupił pozostałe 20. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii Opel produkuje w połowie lat 30. 100 tys. aut rocznie. W 1935 roku na rynku pojawił się Opel Olimpia. Był to pierwszy niemiecki samochód z integralną całkowicie stalową ramą i nadwoziem. Rok później na rynku pojawia się tani Opel Kadett. W 1939 r. Opel był największym europejskim producentem aut osobowych i ciężarowych.
Podczas II wojny światowej Opel zajmuje się niemal wyłącznie produkcją ciężarowego modelu Blitz – podstawowej ciężarówki na wyposażeniu Wermachtu. Poza tym, wytwarza części wykorzystywane przez armię, takie, jak choćby obudowy samolotów. Pod koniec wojny całkowicie zniszczono fabrykę w Brandenburgu, zakład w Russelsheim został zniszczony w 50%. Maszyny m.in. do produkcji aut osobowych zostały zabrane przez Rosjan w ramach odszkodowań wojennych. Po wojnie nadal produkowano ciężarowego Blitza. Następnie nowe wersje Olimpii (1947) i Kapitana (1948).
W 1953 roku odbudowana fabryka w Russelsheim produkuje rocznie przeszło 100 tys. sztuk samochodów. Najważniejszym modelem była Olimpia Rekord (1952). Sporą popularnością cieszy się także Caravan. Był to pierwszy model ze składanymi tylnymi siedzeniami.
W 1962 roku, z okazji 100-lecia firmy, z nowej fabryki w Bochum wyjeżdża następna generacja Kadetta. W 1965 roku Opel prezentuje nowy model – GT, który do produkcji trafia 3 lata później. W 1971 roku Opel świętuje wyprodukowanie 10-milionowego auta, którym jest Opel Rekord Caravan.
W latach 70. na rynek wchodzi sportowa Manta, Ascona oraz nowa generacja Kadetta, na bazie której powstaje sportowy Kadett GT. W 1977 roku Opel wypuszcza modele Senator oraz Monza. Początek lat 80. to otwarcie nowej fabryki w Saragossie. W 1981 roku produkcja modelu Corsa. 7 lat później na rynku pojawia się Vectra. W 1989 roku z linii produkcyjnych schodzi 25-milionowe auto.
W latach 70. pojawia się model Ascona (łącznie 3,3 mln sprzedanych aut) oraz sportowa Manta (500 tys. sztuk), a także nowa generacja Kadetta, na bazie którego powstaje sportowy Kadett GT. 1977 rok to premiera Opla Senatora oraz coupe Monza. Na początku lat 80. Opel otwiera nową fabrykę w Saragossie, gdzie rusza produkcja modelu Corsa (1981), zaś końcówka tego dziesięciolecia to początek produkcji Vectry (1988). W 1989 r. Opel wytwarza 25-milionowy egzemplarz w swojej historii.